Cinsel İstismar ile İlgili Düzenlemede Önemli Gelişme!

CHP’li bazı milletvekillerinin yeni getirilecek olan yasaya karşı tepkileri ile bir anda ülke gündemine oturan tecavüz ve cinsel istismar ile ilgili düzenlemede, farklı parti mensuplarının ve farklı derneklerin açıklamalar yapması üzerine Başbakan Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulunmuştu. Konunun kasıtlı olarak saptırıldığını ve çarpıtıldığını dile getiren Başbakan Yıldırım, yeni gelecek olan düzenlemenin cinsel istismar yapan kişilere bir af niteliği taşımadığını söylemişti. Ancak bu açıklamalar yeterli olmamış farklı cephelerden konuyla ilgili tepkiler devam etmişti.
 
Bugün Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan olan KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) Meclis’e sunulduğu söylenen cinsel istismar düzenlemesi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Düzenleme ile ilgili önemli açıklamalar yapan KADEM üyeleri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
 
“Tasarının en önemli çıkmazlarından biri cebir tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olmasıdır. Kaldı ki tehdit ve cebir olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir.
 
TBMM’de temsil olunan AK Parti, CHP, MHP ve HDP milletvekilleri ile oluşturulan ‘Aile Bütünlüğünü Araştırma Komisyonu’ tarafından çeşitli konularda farklı çevreler ile birçok toplantı yapılmıştır. Bu toplantılarda resmiyet kazanmamış ve küçük yaştaki birliktelikler nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi konusunda tüm siyasi parti temsilcileri mutabakata varmıştır. Bu nedenle tasarının yasalaşması halinde oluşabilecek menfi durumlara dikkat çekmek istiyoruz.
 
Düzenlenmekte olan tasarıda ‘failin’ tanımının yeterince anlaşılır ve kamu vicdanını rahatlatacak nitelikte yapılmamış olması en büyük eksiklerden biri olarak görünmektedir.”
 
KADEM yaptığı bu açıklama ile aslında yapılacak olan yeni düzenlemenin açık bir şekilde ifade edilmesi gerekliliğine dikkat çekmiş, bu hali ile düzenlemenin getirilmesinin farklı sıkıntılara neden olabileceği üzerinde durmuştu. Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım, yanlış anlaşılmaların olduğuna yönelik açıklamalar yapsa da bu açıklamalar yeterli olmamış toplumun farklı kesimlerinden tepkiye neden olmuştu. Konunun daha detaylı incelenmesi ve farklı görüşlerin de alınması için muhalefet partileri ile görüşülmesi gerektiğini düşünen Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmüş olan düzenleme ile ilgili AK Parti Grubuna, muhalefet partileri ile görüşülmesi yönünde talimat verdi.
 
Muhalefet partilerinin görüşlerinin çok önemli olduğunu ve ortada bir yanlış anlaşılma varsa giderilmesi gerektiğini dile getiren Başbakan Binali Yıldırım, konunun detaylı bir şekilde görüşülmesi için düzenlemeler yapılmadan öncesinde tüm görüşleri değerlendirme gerekliliğinin altını çizdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.