Bu haber kez okundu.

Ergenekon Davası Hakkında Şoke Eden Gelişme!

Uzun süredir ülkenin gündeminde olan ve başta eski Genel Kurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’unda içlerinde bulunduğu çok sayıda kişi, Türkiye’yi kaosa sürükleyecek bir girişimin içinde bulunduğu ile ilgili bir suçlama yaşanmıştı. Herkes tarafından Ergenekon davası başlığı altında yürütülen bu davalar bir türlü görülemediği için davadaki sanıklar kişisel olarak Anayasa Mahkemesi’ne durumunu izah etmiş, Anayasa Mahkemesi ise sanıkları haklı görmüş ve serbest bırakılmalarına hükmetmişti. Süreçle ilgili en son Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararını açıklamış ve bu kararında şu ifadelere yer vermişti:
 
“Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması gerektiği yönündeki itirazının haklı olması, Danıştay saldırısı davası ile Ergenekon davası arasındaki hukuki ve fiili irtibatın somut delillerle gösterilememesi ve soruşturma, yargılama, delil toplama aşamalarında adil yargılanma ilkelerine aykırılık bulunması tespit edilmiştir.”
 
Dava ile ilgili son durum Hakimler ve Savcılık Yüksek Kurulu’nun kararı ile İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilmişti. Konuyla ilgili değerlendirmelerin yapılmasının İstanbul için doğru yer olmadığına yüküm veren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Duruşma Savcılığı Bürosu savcılarından biri olan Sait Kunt, davanın Ankara’da görüşülmesinin daha uygun olacağına yönelik bir görüş bildirdi. Konuyla ilgili yazılı ifadesinde de şu sözleri kaydetti:
 
“Yüklenen suçun ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs’ olması, suçun mağduru olan Hükumetin Ankara’da bulunması, Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmayı’nın Başkanı ve Genelkurmay karargahında görevli subayların sanık olmaları, sanıkların görevli oldukları Genelkurmay Karargahı’nın Ankara’da bulunması, yine Ankara’da Danıştay üyelerine yönelik ‘nitelikli kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs’ suçlarıyla ‘Anayasayı ihlal’ ve diğer bazı suçların işlendiği iddiası ile yapılan yargılamada yüklenen eylemlerin çoğunun işlendiği yerin Ankara olması, CMK 12 ve devamı maddelerindeki sıralı yetki kurallarına göre yetkide ağırlık merkezinin Ankara olması hususları bir arada değerlendirilerek mahkememizin yetkisiz olduğu, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkili ve görevli olduğu sonucuna varılarak yetkisizlik kararını vermek gerekmiştir.”
 
Davanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne bakmasına yönelik olan bu hükmün, süreci biraz daha uzatacağı kanısına varılıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.