Bu haber kez okundu.

Torba Tasarı Mecliste Onaylandı

Halk arasında torba yasa" diye tabir edilen Torba Tasarı bazı vergi kanunları ve buna benzer kanunlarda düzenleme ve değişiklik yapılmasına üzerine kurulan kanun tasarısıdır, TBMM Genel Kurulunda oy çokluğu Torba tasarı mecliste onaylandı.Vergi affı hükmüne yer verilmeyen ama kurum ve işletmeleri ilgilendiren 30 maddelik değişim ile,kamuyu ilgilendiren maddeler ise özel iletişim vergisi ve MTV vergisindeki artış oldu

Yasya göre, Telgraf ve Telefon yasasında düzenlemeye gidilerek;  Hazine payı, evrensel hizmet katkı payı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumunun harcamalarına katkı payı eklenmesinde çelilkilere aynı zamanda ihtilaflara sebep olan sorunları sonuclandıracak yeni bir sistem hazırlanacak.

İmtiyaz sözleşmeleri gereği tayin edilen işletmecilerin  ödemekle yükümlü olduğu kurum ücret ve masrafları katkı payının yıl sonu vergi matrahı,İşletmecinin yıllık yaptığı satış üzerinden belirnecek.

Kamuya haiz olan mobil haberleşme hizmetleri ve elektronik haberleşme hizmeti üzerinden satış yapan işletmeciler ise,aylık satışları üzerinden brüt ücretin %15 lik kısmını Hazine payı olarak ödeyecek,Ulusal anlamda sayısı sınırlandırılmış lisanslı firmalar için geçerli olan bu düzenleme aracı firmaları kapsamayacak.İşletme tarafından  IMT-2000/UMTS standartlarında hava taşıtlarında yetkilendirilen aracı kurumlar ise,Asıl firmanın vermiş olduğu aylık %15 brüt üzerinden hazineye ödeme yapacak.

Zamanında ödenmeyen veya eksik ödenen vergilere 1 kat ceza kesilecek

Zamanında hazine payını ödemeyen işletmeler bir ( 1 ) kat cezasi işlem uygulanacak, global hizmet kapsamında kuruma açılan davalar gecikmiş ödemeler ve faizleri hakkında uluslararası tahkimde dahil işletmeye ödenecek.

Evini yapamayanlara ek süre

Zamanında ev bina ve buna benzer kapalı alan inşaasında taksitlerini ödeyemen hak sahipleri için tanınan ek süre ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı,Verilen süreler 2020 tarihinden önce biten kişilerde aynı haktan yaralanacak,2019 da süresi dolanlar 12 Aralık 2020'ye kadar ek süre alacaklar.Tanınan zaman diliminde,yapıalcak taşınmazın bitmemesi veya herhangi bir taksitin ödenmemesi durumunda,tapunuz üzerine şerh konulacak.

Deniz Taşıtları ve Gemiler'de Torba Tasarı'da

Torba tasarı Kanun gereği terk edilmiş batmış yan yatmış veya üzerinde takyidat bulunan gemilerin yaratmış olduğu tehlikeye karşıda hak sahiplerine 45 günlük süre verilecek. Bu süre içerisinde malın bulunmuş olduğu yerden kaldırılması gerekmekte,gemi sahiplerine ve hangi ülkeye aitse o ülkenin liman başkanlığına bildirilecek,gemi sahibine bu yolla ulaşılmazsa liman başkanı gemiyi satabilecek,çıkarabilecek veya kamu yararına yeniden tadilat ettirebilecek.Gemi Türk bayraklı ise ait olduğu liman başkanlığına bildirilecek 45 günden uzun sürecek bir çalışma gerekiyorsa dilekçe ile bu süre uzatılabilecek,Liman başkanı gemi hak sahiplerine ulaşamazsa gazete ile teblig edecek,sonuç alınmazsa satışı ve kaldırılması liman başkanığı tarafından gerçekleşeşek.

Yaz saati uygulamasında düzenleme var değişiklik yok.

Yaz saati uygulamasında kalıcılık karara Torba Tasarı'da korundu,buna göre Bakanlar Kurulunun insiyatifine bırakılan ileri saat uygulamasında istenirse 1 Saati geçmemek üzeri uygulama yürürlüğe girecek.Yaz saati uygulamasında düzenleme sadece Bakanlar Kuruluna verildi.

Kamu alacaklarında Bankalar Komisyon Alabilecek.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların veya yabancı uyruklu kişilerin,Türkiye Cumhuriyeti Kamu Kurumlarına ödeme yapacaksa ve bunu  banka aracılığı ile yurt dışından gerçekleştirecekse Banka giderleri aza indirmek için komisyon talep edebilecek.

Özel iletişim vergisi %7,5  olarak aynı oranda kaldı.

İnternet ve haberleşme alanında çeşitli operator ve kurumlardan alınan her bir hizmet için ayrı ayrı %7,5 lik özel iletişim vergisi alınacak.Örneğin önceden kullanılan internet,telefon ve haberleşme için bir toplu halde bir kere ödenen vergi,her bir hizmet için ödenmesi kararı alındı. Değişiklik yok densede her bir evde en az 3 haberşleşme cihazı olduğunu var sayarsak bu oran %15'e çıkmış olacak.

Torba Tasarı'da Şans Oyunlarıda var.

Spor müsabakalarının tümünden alınan %10 veraset ve intikal vergisi %20 olarak belirlendi,1 Ocak 2018 tarihinde yürülüğe girecek olan torba yasada aynı zamanda baş bayiler, bayilik verme işlemleri için yetkilendirilecek.

Ev sahiplerine vergide indirim

Evini kiraya veren ev sahipleri için yıl boyunca kazanılan gelirlerinin %25 lik kısmını vergi olarak ödüyordu,bu oran %15' e çekildi.

Çalışanlara asgari ücretin altında maaş verilmeyecek.

Torba Yasa ile birlikte istihdam edilen kişilerin maaşları 2017 yılı Eylül, Ekim,Kasım ve  Aralık yalarında alınan vergiler nedeni ile bin 404 liranın (netleşen asgari ücret) seviyesinin altına inmesi nedeni ile maaşlarında meydana gelen kesintileri düzeltmek için Gelir Vergisi Kanunu'na  geçici madde eklendi.

Buna sebeple, tüm çalışanlarda bekar ve çocuksuz asgari ücret maaş alanlara, aynı zamanda net  ücreti bin 404 liranın altına d

şen asgari ücretli çalışanlarda, hak ettikleri net ücretleri  bin 404 lirayı eşitleyecek şekilde ek asgari geçim indirimi yapılacak.

Mükelleflerin adresleri MERNİS kayıtlarındaki adresleri tebliğ adresi olarak varsayılacak,adres değişikliği için vergi dairelerine bildirim zorunluluğu olmayacak.

Vergi kapsamından muaf olan öğrenciler için verilen barınma süresi kaldırılacak,

Motorlu taşıt vergi oranlarında ki değişiklik

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Kanunu'na eklenen hükümle taşıtın  teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde, hesaplanacak özel tüketim vergisi (ÖTV)  hariç, KDV matrahını oluşturan değerler "taşıt değeri" olarak tanımlanacak.

Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme  usulü değiştirilerek, mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklenecek.  Bu araçlarda MTV için uygulanacak yeniden değerleme oranı 1300 cc altı araçlar  için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak uygulanacak.

Buna göre, MTV 1300 cc ve aşağısı araçlar için fiyatı 40 bini  aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 743 lira, fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda 817  lira, fiyatı 70 bini aşanlarda 892 lira olarak uygulanacak.

MTV, 1300 cc-1600 cc arası araçlar için fiyatı 40 bini aşmayanlarda  (1-3 yaş arası) bin 294 lira, fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda bin 423 lira,  fiyatı 70 bini aşanlarda bin 553 lira olacak.

MTV, 1601 cc-1800 cc arası araçlar için fiyatı 100 bini aşmayanlarda  (1-3 yaş arası) 2 bin 512 lira, fiyatı 100 bini aşanlarda 2 bin 741 lira; 1801  cc-2000 cc arası araçlar için fiyatı 100 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 3 bin  957 lira, fiyatı 100 bini aşanlarda 4 bin 317 lira; 2001 cc-2500 cc arası araçlar  için fiyatı 125 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 5 bin 936 lira, fiyatı 125 bini  aşanlarda 6 bin 476 lira olarak uygulanacak.

MTV, 4001 cc ve yukarısı araçlar için, fiyatı 475 bini aşmayanlarda  (1-3 yaş arası) 32 bin 431 lira, fiyatı 475 bini aşanlarda 35 bin 379 lira  olacak.

Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerine ait vergi  tutarlarının Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Birliği tarafından her yılın  ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin yüzde 10'unu aşması halinde,  taşıtlara ait vergi tutarlarını, bir önceki satırdaki aynı yaş grubunda bulunan  taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak belirlemeye, bu oranı yüzde 4'e kadar  indirmeye ve kanuni oranına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

31 Aralık 2017'den önce tescil edilen araçlar

31 Aralık 2017 tarihinden önce kayıt ve tescil edilen araçlar için 1  Ocak 2018'den itibaren MTV, 1300 cc ve aşağısı araçlar (1-3 yaş) için 743 lira,  1301 cc-1600 cc arası araçlarda bin 294 lira, 1601 cc-1800 cc arası araçlarda 2  bin 284 lira, 1801 cc-2000 cc arası araçlarda 3 bin 598 lira, 4001 cc ve yukarısı  araçlarda 29 bin 483 lira olacak.

Vergi miktarlarında olduğu gibi, taşıt değerlerinin de her yıl yeniden  değerleme oranında artırılmasına imkan sağlanacak.

Bakanlar Kuruluna taşıt değerlerini ayrı ayrı veya birlikte yeniden  belirleme yetkisi verilecek. Bu hesaplamalardaki küsuratın ne kadarının dikkate  alınmayacağına ilişkin belirleme yapılacak.

Otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerlerinin vergilendirme  usulünün kanunla değiştirilmesine bağlı olarak mevcut tarifenin, 31 Aralık 2017  tarihinden önce kayıt ve tescil edilmiş taşıtlar için uygulanmasını sağlamak  üzere düzenleme yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.