Fransa'da Yeni Reform Paketi On Binleri Sokağa Döktü!

Fransa halkı, hükümetin kamu bütçesinde kesintiye gidecek reform paketine karşı tepkili. 10 binlerce insan, 'Kamu sektörünü kurtarın!' sloganıyla sokağa döküldü.

Fransa'da Yeni Reform Paketi On Binleri Sokağa Döktü!
Bu içerik 70 kez okundu.

Fransa'da hükümetin kamu bütçesinde kesintiye gitmeyi öngören reform paketi on binleri sokağa döktü. Sendikaların genel grev çağrısı üzerine ülke çapında yaklaşık 200 bin kişi ulaşım, sağlık ve eğitim bütçelerini kapsayan kesinti planlarını protesto etti. Hükümet 2018 yılında hastanelerin 1.6 milyar euro tasarruf yapmasını talep etmişti.

"ASIL KURBAN HASTA"

Sağlık çalışanları bu talebin karşılanmasının güçlüğüne dikkat çekiyor:

"Yeterli imkanımız yok. Bugün hasta bakıcı ve hemşire sayımız eksik olduğunda mevcut çalışanların yerine bakacak kimse yok. Bu süreçte asıl kurban hasta oluyor."

"ÇOCUKLARIMIN HAKLARI NE OLACAK"

Devlet memurları ise bazı özel haklardan mahrum kalmaktan endişe ediyor. Ayrıca hükümetin teklif ettiği yasa işten çıkarmaları da kolaylaştırıyor:

"Eğer şimdi mücadele etmezsek, çocuklarımızın geleceği için sonuçları olacak. Ben daha çok çocuklarım için endişeleniyorum. Yaşım ilerledi ama hala gencim, emeklilik maaşımın olacağını düşünüyorum. Peki ya çocuklarımın aynı hakları olacak mı?!"

PROTESTO GÖSTERİSİNDE ARBEDE

Başkent Paris'teki yürüyüşün sona yaklaştığı anlarda yer yer güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede yaşandı.

TEK SLOGAN: KAMU SEKTÖRÜNÜ KURTARIN

Yoann Giammetta d'Angelo, Euronews:

"Burada Bastille meydanında memur ve demiryolu çalışanlarının kortejleri tek bir slogan etrafında buluştu: Kamu sektörünü kurtarın! Emmanuel Macron seçim kampanyası sırasında, eğer başkan olursa 5 yılda 120 bin devlet memuru pozisyonunu sileceğini açıklamıştı. Bu da devletin sunduğu bazı hizmetler için tehdit oluşturuyor."

Kaynak: Euronews.com
Devlet Memurları Emmanuel Macron Devlet Memuru Euronews Sendika Hükümet Fransa Memur Paris haberleri haber haberler haberi HABER HABERLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Turkcell’den Samsung Galaxy S9 ve S9+ duyurusu
Turkcell’den Samsung Galaxy S9 ve S9+ duyurusu
En iyi bilinmeyen şaşırtıcı android uygulamaları 2018 hangileri ?
En iyi bilinmeyen şaşırtıcı android uygulamaları 2018 hangileri ?