Trump Bir Kilit İsmi Daha Gönderdi! Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile Yollar Ayrıldı

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster ile yollarını ayırdı. McMaster'ın yerine ABD'nin tartışmalı isimlerinden Jonh Bolton geliyor.

Trump Bir Kilit İsmi Daha Gönderdi! Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ile Yollar Ayrıldı
Bu içerik 129 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster ile yollarını ayırdı. Trump'ın, George W. Bush döneminde ABD'nin BM Daimi Temsilciliği görevini yürüten John Bolton'u, McMaster'ın yerine getireceği duyuruldu.

UZLAŞARAK AYRILMIŞ

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Beyaz Saray yetkilileri yakında emekliye ayrılması beklenen McMaster'ın, Trump ile uzlaşı içinde görevden ayrıldığını, görevden uzaklaştırılmadığını belirtildi. Yetkililer, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Mayıs ayında görüşmesi beklenen Trump'ın, görüşmeden önce ulusal güvenlik ekibini oluşturmak istediğini söyledi.

TILLERSON DA GİTMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi Trump, geçtiğimiz hafta da Dışişleri Bakanı Tillerson ile yollarını ayırmıştı.

JONH BOLTON IRAK İŞGALİNİN ŞİDDETLİ SAVUNUCULARINDANDI

Trump tarafından Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atanan John Bolton'un 9 Nisan'da görevi devralması bekleniyor. Peki Bolton Kimdir? İşte yanıtı:

Eski ABD Başkanı George W. Bush döneminde Bolton, "silahlanma kontrolü ve uluslararası güvenlikten sorumlu" müsteşar olarak Dışişleri Bakanlığı'na atanmıştı. John Bolton 2003'te ABD'nin Irak'ı işgalinin başlıca savunucularındandı ve Washington'da o dönemde yaşanan kutuplaşmanın da başlıca sorumlularından olarak görülüyordu.

KİMYASAL YALANINI SAVUNUYORDU

' Saddam Hüseyin rejiminin kitle imha silahlarına sahip olduğu' kanısını gerekçe göstererek, savaşı savundu. Bu kanının yanlış olduğu binlerce kişinin öldüğü savaştan yıllar sonra ortaya çıktı.

2005 yılında ABD'nin BM nezdindeki yeni daimi büyükelçiliğine atanması, şaşkınlıkla karşılanmıştı. BM'deki reformlara destek yerine köstek olmakla suçlanan Bolton'ın gelişini hakaret olarak algılayan BM diplomatları da oldu.

Ocak 2007'de BM'deki görev süresi dolunca geri çekildi.

KUZEY KORE'YE SERT YANIT VERİLMESİNİ İSTİYOR

Amerikan Girişimcilik Enstitüsü'nde çalışan Bolton, son yıllarda medyada muhafazakar yorumculardan biri olarak yüzünü gösterdi. Kuzey Kore'nin ABD'ye yönelik nükleer silahlanma tehditleri karşısında Pyongyang'a daha sert yanıt verilmesini savundu.

Başkan Trump 2015'te İran ile nükleer anlaşmanın iptal etmeye karar verdiğinde, Bolton zaten uzun süredir bunun için kampanya yürütüyordu.

BEYAZ SARAY'DA YAPRAK DÖKÜMÜ

Mart ayında Beyaz Saray, bir dizi görev değişikliğine ve istifalara sahne oldu. Trump önce Tillerson'a sonra da McMaster'a kapıyı gösterdi.

Başkan'ın en yakın danışmanlarından Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hicks'in ardından Donald Trump'ın ekonomi danışmanı Gary Cohn da istifasını açıkladı.

Trump'ın başkanlık kampanyasına başlamasından bu yana yakın çevresinden istifa eden üst düzey isimlerin sayısı 10'u geçti.

Amerika Birleşik Devletleri Birleşmiş Milletler Dışişleri Bakanlığı Saddam Hüseyin Yaprak Dökümü Donald Trump Kim Jong Un Beyaz Saray Kuzey Kore Washington Pyongyang Washigton Ekonomi Amerika Trump Düzey Iran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Turkcell’den Samsung Galaxy S9 ve S9+ duyurusu
Turkcell’den Samsung Galaxy S9 ve S9+ duyurusu
En iyi bilinmeyen şaşırtıcı android uygulamaları 2018 hangileri ?
En iyi bilinmeyen şaşırtıcı android uygulamaları 2018 hangileri ?